Podczas kilkunastoletniej działalności drukarni Enaf, wielokrotnie padało pytanie: offset czy cyfra? Która metoda druku jest lepsza? Jakimi kryteriami wyboru kierować się, żeby osiągnąć pożądany efekt? Na pewno na początku należy zastanowić się, jak szybko chcemy mieć zrealizowane zlecenie oraz w jakim nakładzie.

Kiedy wybrać druk cyfrowy?

Nasi doradcy zawsze starają się poznać oczekiwania klienta i dobrać najkorzystniejsze dla niego rozwiązanie. Istotną kwestią jest czas. Jeśli klientowi zależy, aby zlecenie było zrealizowane szybko, a jego nakład nie jest duży, proponujemy skorzystać z zalet druku cyfrowego. Prosta i szybka przygotowalnia pozwala wykonać pracę w krótkim czasie. Dużą zaletą druku cyfrowego jest również możliwość wykonania pojedynczych wydruków, które można dodatkowo uszlachetnić lub spersonalizować.

Co to jest uszlachetnienie?

Uszlachetnienie to nic innego jak pokrycie wcześniej wydrukowanej pracy materiałami zwiększającymi jej wytrzymałość oraz podnoszącymi wartości estetyczne. W Enafie wykorzystujemy do tego nowoczesną i jedyną w Polsce maszynę Scodix, która daje bezkonkurencyjne możliwości uszlachetniania folią czy lakierem wybiórczym. Oznacza to, że efekty takie jak  lakier wybiórczy czy wybiórcza aplikacja folii metalicznej imitującej hot stamping, możliwe są do uzyskania za pomocą kilku kliknięć – bez konieczności produkcji matryc. Prościej rzecz ujmując: taki druk jest również  korzystniejszy z  biznesowego punktu widzenia, gdyż klient nie płaci za przygotowanie matrycy.

Uszlachetnione projekty za pomocą maszyny Scodix sprawiają wrażenie trójwymiarowości, są eleganckie i podwyższają jakość produktu. Korzystanie z uszlachetnień przy użyciu Scodixa sprawdza się przy projektach klasy premium. Można dosłownie poczuć jakość druku.

Co to jest personalizacja wydruków?

Personalizacja, czyli nadanie poszczególnym wydrukom indywidualnych cech, jest dodatkową zaletą druku cyfrowego. W praktyce oznacza to, że każdy egzemplarz w danym projekcie może posiadać indywidualne elementy. Przykładem personalizacji mogą być:

  • zaproszenia,
  • kartki świąteczne,
  • etykiety,
  • numery seryjne na zamówieniach lub biletach,
  • naklejki adresowe.

Wybierając druk cyfrowy, nasi klienci mają olbrzymie spektrum działań dodatkowych.

A co w przypadku, kiedy czas nie jest istotnym elementem, a liczba wydruków jest mierzona w tysiącach egzemplarzy? Wówczas nasz doradca zaproponuje druk offsetowy. Warto zaznaczyć, że samo przygotowanie druku offsetowego pochłania więcej czasu a co za tym idzie, wymaga większych nakładów finansowych. Rekompensuje się to dopiero przy dużych nakładach.

Korzyścią druku offsetowego są dużo większe możliwości operowania kolorami w procesie druku, niski koszt pojedynczego wydruku przy dużym nakładzie oraz duży wybór nośników do druku.

Zatem co wybrać – druk cyfrowy czy offset?

Aby właściwie zdecydować o wyborze metody druku, należy zastanowić się nad kilkoma czynnikami, jakie mają wpływ na jej wybór.

1. Nakład

Druk offsetowy nie jest opłacalny dla projektów niskonakładowych, chociażby ze względu na proces przygotowania. Dlatego, jeśli wystarczy kilkanaście sztuk materiałów poligraficznych, z ekonomicznego punktu widzenia lepiej wybrać metodę cyfrową.

2. Format

Bardzo ważnym elementem druku jest format, w którym będziemy realizować zlecenie. Nasza cyfrowa maszyna HP Indigo daje doskonałej jakości odbitki nawet na dużych formatach.

HP Indigo 12000 łatwo integruje się z urządzeniami offsetowymi oraz wykańczającymi. Świetnie sprawdza się przy druku kalendarzy, fotografii, druku personalizowanym czy materiałach marketingowych.

3. Kolorystyka

Prace do druku cyfrowego mogą być przygotowane zarówno w trybie RGB jak i trybie CMYK. W druku offsetowym powszechnie drukuje się z CMYKa i do tego trybu praca musi być sprowadzana przed uruchomieniem procesu naświetlania matryc drukarskich.

Czasami zdarza się, że paleta barw CMYK nie wystarcza, wówczas stosuje się bogatą paletę kolorów dodatkowych, zwanych kolorami pantonowymi. W druku offsetowym jesteśmy w stanie wydrukować praktycznie każdy kolor z bogatej palety barw Pantone. Tu jednak firma Enaf wraz ze swoją maszyną HP Indigo przychodzi z pomocą – druk na tej maszynie pozwala również  na odzwierciedlenie kolorów Pantone.

4. Prędkość druku

Na korzyść urządzeń cyfrowych może przemawiać także fakt, że czas realizacji zlecenia, liczony od momentu dostarczenia materiałów do wydrukowania gotowego nakładu, jest znacznie krótszy niż na maszynach offsetowych. W Enafie na urządzeniu HP Indigo 12000 można drukować 3450 czterokolorowych arkuszy w formacie B2 na godzinę lub 4600 arkuszy na godzinę w trybie zwiększonej produktywności EPM. Natomiast druk offsetowy wymaga dodatkowej przygotowalni i czas ten odpowiednio się wydłuża.

5. Podłoże

W tym wypadku druk offsetowy ma przewagę nad cyfrą. Według zaleceń producentów maszyn cyfrowych, druk powinien być realizowany na papierze dedykowanym, czyli specjalnie do tego druku przeznaczonym. Jednak maszyna HP Indigo 12000, którą mamy w Enafie, obsługuje najszerszy zakres materiałów na rynku i jest kompatybilna z różnymi podłożami.  W druku offsetowym możliwe jest użycie praktycznie każdego rodzaju papieru. Maszyny cyfrowe bardzo dobrze sprawdzają się do druku na papierach ozdobnych, kiedy chcemy drukować wszelkiego rodzaju zaproszenia, dyplomy, certyfikaty, bilety czy też niestandardowe wizytówki – a więc tam, gdzie można dodatkowo wykorzystać możliwość personalizacji.

6. Jakość

Z poligraficznego punktu widzenia, kolory na wydruku mają być takie, jak zostały zaprojektowane przez grafika. Choć druk cyfrowy może wydawać się bardziej wyrazisty, to druk offsetowy zapewnia znacznie lepsze panowanie nad kolorem, właściwsze odwzorowanie barw i półtonów, lepszą powtarzalność i dużo wyższą rozdzielczość.

Zdawałoby się, że druk cyfrowy jest dużym zagrożeniem dla druku offsetowego, ale w Enafie łączymy ze sobą obie technologie, wykorzystując je w procesach optymalizacji kosztów produkcji.

Podsumowując: dobór technologii druku zależy od specyfiki zamówienia, które klient chce realizować. Offset sprawdza się przy dużych nakładach. Cyfra wykorzystywana jest w krótszych seriach. Wykonywanie dużych nakładów zawsze było bardziej opłacalne w technologii offsetowej i tak jest do dziś. Zmienia się jednak rynek i duże zamówienia zdarzają się coraz rzadziej. Dziś jednak nowoczesne zastosowania technologiczne i ulepszanie urządzeń laserowych o coraz to nowsze opcje spowodowały, że okiem zwykłego klienta jakość druku cyfrowego jest niemal nie do odróżnienia w stosunku do tradycyjnego offsetu.