Co to jest CMYK, Pantone i RGB? Dlaczego po wydrukowaniu kolory różnią się od tych, które widzieliśmy na monitorze? Często spotykamy się z takimi pytaniami ze strony naszych klientów. Dlatego postaramy się opisać różnice i sprawić, że komunikacja na linii drukarnia – dział marketingu, stanie się o wiele prostsza. Na początek wyjaśnimy, czym są same modele opisujące sposób zapisu koloru. Jeśli wyświetlamy obraz na monitorze komputera, musi być on opisany w taki sposób, aby potrafił odtworzyć ten kolor za pomocą piksela. Inaczej jest, gdy obraz ma być drukowany. Wówczas kolor musi być zapisany w takim modelu, abyśmy w drukarni wiedzieli, jak uzyskać ten sam kolor przy pomocy 4 podstawowych farb. Każdy tryb to inny wzorzec i różny opis tego samego koloru.
Monitor i RGB
Skrót RGB pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów Red (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski). W tej przestrzeni pracują monitory. Pozostałe kolory np. fioletowy czy pomarańczowy są wynikiem połączenia tych trzech kolorów. Przyglądając się z bardzo bliska monitorowi, można zauważyć, że kolor biały wcale nie jest biały, tylko składa się z trzech kropek – czerwonej, zielonej i niebieskiej. Są to tzw. subpiksele, a jasność świecenia każdego z nich określa uśredniony kolor, jaki widzi nasze oko.
RGB nazwać można także modelem addytywnym. Dodając do siebie poszczególne składowe, kolor zbliża się do bieli. A w trybie RGB uzyskujemy go poprzez dodanie do siebie wszystkich trzech kolorów. Można powiedzieć, że RGB jest dużą przestrzenią, która zawiera w sobie więcej barw niż CMYK.
Jeśli chodzi o projekt w którym wykorzystujemy żywe kolory, należy uważać, ponieważ w druku będzie się różnił od tego, który widzimy na monitorze. I tu mała podpowiedź (!) Rozwiązaniem jest sprawdzenie projektu w Photoshopie poprzez naciśnięcie skrót CTRL+Y, który służy do podglądu projektu w trybie CMYK.
Warto też podkreślić, że projekty stworzone w obu konfiguracjach mają różne zastosowanie. RGB wykorzystujemy projektując grafiki cyfrowo, a CMYK, służy do projektowania materiałów drukowanych.
CMYK do druku
CMYK to podstawowe barwy światła odbitego i stosuje się go do tworzenia wielobarwnych druków, a poszczególne barwy w tym modelu, otrzymuje się dzięki łączeniu podstawowych kolorów przy zachowaniu odpowiednich proporcji. CMYK, podobnie jak RGB, to skrót od nazw kolorów – Cyan, Magenta, Yellow (żółty) i Black (czarny).
Druk tą metodą opiera się na nakładaniu odpowiednich warstw farby metodą rastową, czyli nanoszenia na materiał drukarski małych punktów, które posiadają 100% barwy. W Enafie wykorzystujemy tę metodę do druku materiałów reklamowych, takich jak: ulotki, plakaty czy foldery.
Na co uważać w druku
Druk rządzi się swoimi prawami i nie jest tak łatwy w projektowaniu, jak w przypadku internetowych zleceń. Drukując na maszynach drukarskich, każdy kolor drukuje się oddzielnie. Przy kilku składowych mogą wystąpić błędy z pasowaniem tzn. kolory się rozjeżdżają, a bardzo drobny tekst przestaje być widoczny. Drobny druk najlepiej projektować w kolorze czarnym, a jeśli napisy są na jakimś tle, to powinny mieć opcję nadrukowania, żeby nie pojawiały się białe obwódki. Należy unikać białego napisu na ciemnym tle. Cienie również powinny być nadrukowywane . Mimo iż na monitorze projekt prezentować się będzie dobrze, w druku już niekoniecznie, ponieważ kolor tła zanika i stopniowo pojawia się czarny.
A co z czernią?
Nie zawsze czarny wychodzi tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Maksymalne nafarbienie papieru (TIL) zazwyczaj wynosi około 300% i oznacza, że suma wszystkich składowych nie może przekroczyć tej wartości. Tylko wtedy uzyskamy tzw. bogatą czerń. Jeśli zrobimy tło tylko ze składowej czarnej, to w druku wyjdzie szara, należy dodać trochę innych kolorów. A jeśli dodamy wszystkie w maksymalnej ilości, to będzie 400%. W efekcie, nadruk będzie przebijał na drugą stronę kartki, może się rozmazać. Aby uniknąć takich zdarzeń, warto skorzystać z dostępnych narzędzi do sprawdzania maksymalnego nafarbienia (np. w InDesignie).
Co to jest Pantone?
Pantone to zbiór barw, które wypuściła na rynek firma Pantone inc – opublikowana skala nosi nazwę wzornika Pantone. Prościej mówiąc, firma na podstawie 18 pigmentów stworzyła wzornik z przestrzenią 1761 kolorów, w tym odcieni transparentnych, neonowych i metalicznych, które wykorzystywane są między innymi w przemyśle poligraficznym. Kolory oznacza się numerami.
Charakterystyką kolorów Pantone jest to, że są one jednolite, powstają wcześniej, a nie w wyniku mieszania farb drukarskich które nanosi się na różne powierzchnie. Kolory Pantone znajdują zastosowanie przy druku projektów, gdzie ważne jest wierne odtworzenie barw. Istotną rzeczą jest to, że dzięki zastosowaniu kolorów z palety Pantone w druku, można uzyskać dużo bardziej nasycone kolory, niż drukując z CMYK-a. Jest to wygodne dla firm, ponieważ podając numer koloru Pantone mają pewność, że projekt zostanie wydrukowany dokładnie tak, jak sobie życzy.
W Enafie drukujemy na najlepszych maszynach cyfrowych, które idealnie odzwierciedlają kolory z projektu. Jako jedyni w Polsce posiadamy własną mieszalnię kolorów Pantone do druku cyfrowego. Drukując na HP Indigo 12000, dzięki zastosowaniu technologii atramentów Electronic Ink, mamy pewność, że wydruki będą najwyższej jakości. Siedem głowic drukujących, oddaje większą przestrzeń barwową. Farba nie jest nanoszona na podłoże po kolei, lecz równocześnie. Pozwala to na zrobienie większej liczby kopii oraz uzyskanie większej elastyczności. Ponadto maszyna cyfrowa HP Indigo zapewnia najwyższy poziom wygładzenia krawędzi i ostrość wydruków, co znajduje zastosowanie w druku książek, plakatów czy folderów.
Więcej o HP Indigo dowiesz się
Istotną informacją jest jeszcze to, że stosowana przez nas technologia umożliwia druk farbami widocznymi jedynie w świetle UV. Możemy w ten sposób drukować zarówno elementy powtarzalne, jak i treści unikatowe. Jest to najnowocześniejsza technologia zabezpieczeń stosowana w druku cyfrowym.