Czym różnią się formaty drukarskie?
Drukarstwo, trochę podobnie jak nauka czytania, ma podstawę opartą na alfabecie. Dzięki normie ISO 216 stosowanej w Polsce oraz większości krajów na świecie, używanymi w drukarstwie formatami są A, B i C, z których ostatni najczęściej określa rozmiar kopert. Ciekawostką jest, że kraje takie jak Japonia, USA, Kanada i Meksyk nie stosują normy ISO 216, a używane przez nie formaty są różne od tych europejskich. Co kryje się pod tymi zwykłymi z pozoru literami? Okazuje się, że każda z nich jest wyjątkowa i posiada oddzielne przeznaczenie.
Różnice w formatach drukarskich
Normalizacja rozmiarów arkuszy przyszła około XX wieku wraz z unifikacją maszyn drukarskich i wielkoprzemysłową technologią produkcyjną. Norma ISO 216 określa dwie grupy formatów – A i B. Format C jest zdefiniowany poprzez normę ISO 269 i tradycyjnie zarezerwowany dla kopert. Dzięki odpowiedniej systematyzacji z łatwością odnajdziemy kopertę o rozmiarze dopasowanym do jej planowanej zawartości – ale o tym za chwilę.
Każda z grup – A, B i C posiada 10 formatów, które określają szczegółowo rozmiary papieru. Uniwersalną zasadą towarzyszącą każdej z grup jest sposób określania poszczególnych formatów – każdy z nich, oprócz formatu wyjściowego 0 – powstaje z podzielenia na pół dłuższego boku formatu większego. Zatem – wyjściowy format A0 (841 x 1189 mm) jest dwukrotnością formatu A1 (594 x 841 mm), który z kolei mieści w sobie 2 arkusze o formacie A2 (420 x 594 mm) i tak analogicznie aż do A10 (26 x 37 mm), który swoją wielkością przypomina większy znaczek pocztowy. By wyobrazić sobie jak duży jest wyjściowy format A0 można pomyśleć o 16 kartkach A4 (210 x 297 mm), które połączone są w jeden, duży prostokąt.
A jak absolutna podstawa
Format A jest podstawowym formatem w drukarstwie i to od niego wychodzą wszystkie pozostałe. A4 to prawdziwy król – jest standardowym, najczęściej wykorzystywanym rozmiarem papieru, przyjętym jako bazowy do drukarki i ksero. W zależności od złożenia kartki A4, możemy uzyskać dwa formaty – A5 (148 x 210 mm), który kojarzy się ze szkolnymi zeszytami oraz DL (99 x 210 mm), który jest rozmiarem, kojarzonym przez wiele osób, ale mało kto potrafi określić jego nazwę. DL jest formatem ulotek i folderów – powstaje ze złożenia kartki A4 na 3 równe części. Niewielki format A8 odpowiada zaś rozmiarowi wizytówki.
B jak brulion szkolny
Wbrew pozorom to nie grupa formatów A posiada największe rozmiary, tylko grupa B. Wynika to z historii drukarstwa. Dawniej format B był roboczym rozmiarem papierów używanych w drukarniach i dopiero z niego docinano podstawowe arkusze o formatach A. Klasycznym przykładem formatu B jest format B5 (176 x 250 mm), który najczęściej kojarzy się z większymi zeszytami szkolnymi.
Format B1 (707 x 1000 mm) jest najczęściej określany formatem maszyn drukarskich. Dzieje się tak dlatego, że jest najbardziej wydajny i efektywny w zastosowaniu druku offsetowego, na maszynach pełnoformatowych.
C jak idealne dopasowanie 🙂
Format C określa rozmiary dostępnych kopert. Dzięki odpowiedniej systematyzacji możliwe jest idealne dopasowanie rozmiaru koperty do rozmiaru kartki w formacie A, która ma być w niej umieszczona. I tak, odpowiednio – rozmiar C4 zmieści bezproblemowo arkusz A4. Koperta o rozmiarze C5 zmieści kartkę A4 złożoną na pół, czyli A5. Duży wydruk o formacie A2 zmieści się w kopercie o formacie C2. Chociaż może poręczniej będzie wysłać go w tubie…
Rozmiar nie zawsze ma znaczenie
Chcąc wydrukować ulotki, wizytówki, certyfikaty czy materiały personalizowane warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej technologii i urządzenia. Format jest istotny, jednak to tylko część składowa całości.
Druk offsetowy to niekwestionowany król jakości, ale czas i koszty przygotowania zwracają się dopiero przy dużych nakładach. Nasz HP Indigo 12000 pozwala na osiągnięcie idealnej jakości kopii nawet przy dużych formatach jak B2 (500 mm x 707 mm), a koszty produkcji są nieporównywalnie mniejsze. Dzięki technologii ElectroInk i cyfrowemu procesowi offsetowemu jakość wydruków jest niezwykle wysoka. Budowa maszyny oparta na sprawdzonych rozwiązaniach pozwala na osiągnięcie nawet 4600 arkuszy formatu B2 na godzinę. Czy to nie imponujące?
Dodatkowo urządzenie jest proste w integracji z urządzeniami wykańczającymi co sprawia, że istnieje szeroka możliwość zindywidualizowania projektu, co jest ważne przy materiałach marketingowych czy druku personalizowanym.